Ptasia grypa - nie daj się panice, zasięgnij wiarygodnych informacji

strona główna <<<
 • Ptasia grypa - czym jest i jak wygląda wirus ptasiej grypy ?
 • Jak zapobiegać i strzec się przed ptasią grypą ?
 • Jak można zarazić się ptasią grypą ?
 • Objawy ptasiej grypy u ludzi
 • Jak leczyć ptasią grypę ?
 • Czy w Polsce występuje już ptasia grypa ?
 • Czy ptasia grypa może zabić ?
 • Szczepionki na ptasią grypę
 • Czy zwykła szczepionka na grypę pomaga w leczeniu ptasiej grypy ?
 • Ptasia grypa - fakty i mity
 • Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat ptasiej grypy
 • Nie daj się zwariować mediom i masowej panice przed ptasią grypą !!!
 • Zobacz także:

 • akcesoria ślubne
 • wózki transportowe
 • Wyniki badań łabędzi z Torunia były znane 4 marca

  08-03-2006
  Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował w środę, że już w sobotę 4 marca Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach uzyskał pierwsze pozytywne wyniki badań próbek martwego łabędzia, znalezionego dwa dni wcześniej w Toruniu. Wykazywały one, że ptak był zakażony wirusem H5.

  Jażdżewski nie zgodził się z zarzutami "Gazety Wyborczej", że informacje o wyniku badań celowo zostały utajnione. "To jest zbyt poważna sprawa. Badanie w kierunku podtypu N1 wirusa H5 trzeba było powtórzyć. Takie są niezbędne procedury" - powiedział na konferencji prasowej.

  Jak wynika z przedstawionych na konferencji dokumentów, 5 marca urząd Głównego Lekarza Weterynarii przesłał oficjalne zawiadomienie o "podejrzeniu występowania ptasiej grypy w Polsce" do dyrektora Dyrektoriatu D Komisji Europejskiej Bernarda Van Goethema. Dyrektoriat D zajmuje się m.in. weterynarią, ochroną konsumenta i zdrowia.

  O "szczególną ostrożność" w przekazywaniu informacji w sprawie ptasiej grypy, "gruntowne i krytyczne sprawdzanie i potwierdzanie źródeł informacji" zaapelował do mediów w specjalnym oświadczeniu rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz.

  "Obecnie nie mamy w Polsce do czynienia z sytuacją kryzysową. Lecz w wypadku, gdyby doszło do takiej sytuacji, jednym z najważniejszych warunków zachowania spokoju publicznego jest zaufanie ludzi do instytucji państwa odpowiadających za bezpieczeństwo. Nieuzasadnione podważanie tego zaufania może okazać się działaniem szkodliwym dla nas wszystkich" - czytamy w oświadczeniu.

  Na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu przywrócono ruch samochodowy. Nadal jednak bulwar jest zamknięty dla pieszych. Całkowity zakaz ruchu wprowadzono tu w niedzielę rano po wykryciu u padłych łabędzi wirusa ptasiej grypy. W środę władze miasta zdecydowały, że stado liczące 50 łabędzi, z którego pochodziły ptaki z wirusem H5N1, będzie odizolowane w wolierze, którą zaczęto budować.

  Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, szef obrony cywilnej kraju Paweł Soloch, który w środę przyjechał do Torunia, by na miejscu zapoznać się z sytuacją, dobrze ocenił działania sztabu kryzysowego i samorządów.

  W całym kraju wszystkie padłe ptaki badane są przez weterynarzy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości próbki wysyłane są do instytutu w Puławach.

  Wysłano tam m.in. próbki dwóch spośród 28 padłych w Olsztynie ptaków, bo - jak powiedział PAP rzecznik Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej Adam Wojtaszek - nie można było jednoznacznie wskazać przyczyny ich zgonu oraz jedenastu znalezionych w środę woj. dolnośląskim.

  Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego szczególnie analizowane są informacje dotyczące padłych ptaków w powiecie nowomiejskim, graniczącym z województwem kujawsko-pomorskim, gdzie znaleziono pierwsze i jedyne dotąd w Polsce ptaki z wirusem H5N1.

  Zespół oceniający stan zagrożenia ptasią grypą w woj. łódzkim wytypował w poszczególnych powiatach województwa szpitale, które mogłyby ewentualnie przyjąć pacjentów zarażonych wirusem H5N1. W Łodzi jest to szpital im. Biegańskiego.

  Za granicą groźny dla człowieka szczep H5N1 wykryto w środę u kurczęcia na południu Albanii.

  Na świecie potwierdzane są kolejne zgony osób zarażonych wirusem H5N1. Władze Chin ogłosiły w środę, że powodem śmierci 9-letniej dziewczynki ze wschodu kraju była ptasia grypa. Jest to 10. ofiara śmiertelna tej odzwierzęcej choroby w Chinach.

  Natomiast Belg, który wrócił z Chin w minioną niedzielę z objawami grypy, został hospitalizowany w szpitalu w Brukseli, gdzie przechodzi badania, mające wykazać, czy jest zarażony ptasią grypą.

  Archiwum informacji - strona >>> (1) >>> (2) >>> (3) >>> (4) >>> (5) >>> (6) >>> (7) >>> (8) >>> (9) >>> (10) >>> (11) >>> (12) >>> (13) >>> (14) >>> (15)

  <<< strona główna