Ptasia grypa - nie daj się panice, zasięgnij wiarygodnych informacji

strona główna <<<
 • Ptasia grypa - czym jest i jak wygląda wirus ptasiej grypy ?
 • Jak zapobiegać i strzec się przed ptasią grypą ?
 • Jak można zarazić się ptasią grypą ?
 • Objawy ptasiej grypy u ludzi
 • Jak leczyć ptasią grypę ?
 • Czy w Polsce występuje już ptasia grypa ?
 • Czy ptasia grypa może zabić ?
 • Szczepionki na ptasią grypę
 • Czy zwykła szczepionka na grypę pomaga w leczeniu ptasiej grypy ?
 • Ptasia grypa - fakty i mity
 • Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat ptasiej grypy
 • Nie daj się zwariować mediom i masowej panice przed ptasią grypą !!!
 • Zobacz także:

 • zmiękczanie
 • parapety drewniane
 • Nie panikujmy z powodu wirusa

  06-03-2006
  Nawet groźną odmianą ptasiej grypy niełatwo jest zarazić człowieka, a niepotrzebna panika szkodzi nam wszystkim - uspokaja Adam Wojtaszek, wojewódzki inspektor weterynarii.

  - W ciągu dwóch tygodni badaniom wirusowym poddaliśmy 35 dzikich ptaków - żaden nie był zarażony ptasią grypą - mówi Mirosław Karczewski, powiatowy lekarz weterynarii w Olsztynie. - Ale nie lekceważymy żadnego zgłoszenia o padłych ptakach, a takich każdego dnia mamy około pięciu. W poniedziałek do przebadania przywieziono nam z Olsztynka martwego wróbla i kaczkę. W Olsztynie pracownicy PGM zabrali z ul. Kołobrzeskiej martwego gołębia i kota z ul Jagiellońskiej.

  Martwe bądź słabe ptaki należy zgłaszać dyżurnemu miasta - tel. 089 52 28 112. Zgłoszenia przyjmują także straż pożarna, policja i straż miejska.

  Wczoraj strażnicy miejscy roznieśli do olsztyńskich banków, szkół i urzędów kilka tysięcy ulotek z informacjami, jak ustrzec się ptasiej grypy. Adam Wojtaszek, wojewódzki inspektor weterynarii spotkał się z służbami wojskowymi, by powiedzieć, jakiej pomocy oczekuje, gdyby w naszym regionie pojawił się wirus ptasiej grypy. - Wolimy dmuchać na zimne. - mówi Wojtaszek. - Dlatego, gdy zajdzie potrzeba, Żandarmeria Wojskowa pomoże policji ograniczyć ruch i zabezpieczyć przedostawanie się osób postronnych na teren zagrożony wirusem. Żołnierze ze swoim sprzętem byliby też potrzebni nam do utylizacji padłych ptaków.

  Wojtaszek uspokaja przed przesadną paniką z powodu ptasiej grypy. - Jak do tej pory nic złego się u nas nie dzieje. Nasze działania ograniczają się na szczęście do patrolowania rzek i miejsc, gdzie mogą być dzikie ptaki, oraz pouczania hodowców i ludzi, czym jest ptasia grypa i jakie zagrożenia ze sobą niesie. Nawet groźną odmianą tej choroby niełatwo jest zarazić człowieka, a niepotrzebna panika szkodzi nie tylko branży drobiarskiej, ale i nam wszystkim.

  W poniedziałek o godz. 8 rano zaczął działać w Olsztynie specjalny zespół kryzysowy. Są w nim m.in. powiatowy lekarz weterynarii, dyrektor schroniska dla zwierząt, miejscy komendanci straży pożarnej, policji i straży miejskiej, a także szefowie Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej, Miejskiego Zarządu Dróg Mostów i Zieleni i MPK. - Gdyby pojawiłaby się potrzeba stworzenia strefy bezpieczeństwa, trzeba będzie zmienić trasy kursowania i rozkład autobusowy - mówi prezydent Czesław Małkowski.

  Straż pożarna i policja liczą się z tym, że prędzej czy później wirus do nas dotrze. Dlatego strażacy mają już zapasy dwutlenku węgla na wypadek konieczności wybijania zwierząt oraz maty do dezynfekcji - dla tych, którzy wychodzą ze strefy bezpieczeństwa. W piątek funkcjonariusze straży pożarnej i miejskiej przejdą specjalne szkolenie.

  Czy ptasia grypa odstrasza nas od jedzenia drobiu? - Ostatnio ceny drobiu są duże niższe. Nie notujemy jednak jakiegoś wyraźnego spadku zamówień - mówi Krystyna Szczepkowska, rzecznik Indykpolu, największego producenta drobiu w regionie.

  - Nie widzę, żeby klienci kupowali mniej drobiu niż zwykle - mówi nam ekspedientka ze stoiska wędliniarskim w Duecie w CH Alfa.

  Klienci też nie wpadają w panikę. - Kupuję i będę kupować drób, tyle że większą wagę przywiązuję teraz do obróbki - mówi stojąca w kolejce pani Katarzyna. - Ja też nie zamierzam przestać kupować drobiu - dodaje inna klientka.

  Damian i Sylwia, studenci: - Już od kilku miesięcy nie jemy rosołu, a dla pewności kupujemy tylko pieczone kurczaki.

  Rzeczniczka Indykpolu uspokaja: - Wszystkie nasze stada są zamknięte, a nasi pracownicy nie mają kontaktu z żadnym innym ptactwem. Obróbka i przetwórstwo drobiu odbywa się pod stałym nadzorem państwowych służb sanitarnoweterynaryjnych.

  Pytanie o dokarmianie ptaków
  Czy teraz bezpiecznie jest dokarmiać ptaki? - Oczywiście, trzeba zachować czujność, ale nie popadajmy w psychozę. Jeżeli ktoś w trudnych warunkach zimowych zaczął dokarmiać ptaki, to powinien robić to dalej. Niebezpieczne może być powietrze wydychane przez zarażone ptaki, więc należy zachować odpowiednią odległość. Rzucanie pożywienia z kładki czy mostku nad Łyną nie jest groźne. Oczywiście w karmnikach także możemy dożywiać ptaki - wyjaśnia profesor Roch Mackowicz, ornitolog

  Archiwum informacji - strona >>> (1) >>> (2) >>> (3) >>> (4) >>> (5) >>> (6) >>> (7) >>> (8) >>> (9) >>> (10) >>> (11) >>> (12) >>> (13) >>> (14) >>> (15)

  <<< strona główna